قابلیت‌های سرمایه گذاری در سواحل مکران و منطقه چابهار
قابلیت‌های سرمایه گذاری در سواحل مکران و منطقه چابهار
سرزمین مَکران نام ناحیه اصیل آریایی نشین در جنوب شرقی ایران و جنوب غربی پاکستان می‌باشد که در طول خلیج عمان از رأس‌الکوه در غرب جاسک تا لاس بلا در جنوب غربی ایالت بلوچستان پاکستان گسترده ‌است.

عصر مکران؛ بتول دانش شهرکی*:

دریاي مکران (دریاي عمان) دریایی در جنوب شرقی ایران است که در حقیقت ادامه اقیانوس هند است. از شمال به سواحل ایران و از جنوب به دریاي عربستان و کشور عمان محدود است و مدار راس السرطان از جنوب آن می‌گذرد. عرض آن تا دماغه حد، در شمال شرقی کشور عمان تا بندر گواتر در منتهی الیه جنوب شرقی ایران (در مرز ایران و پاکستان) حدود ۳۲۰ کیلومتر و طول آن حدود ۵۶۰ کیلومتر است. در شمال غربی از طریق تنگه هرمز، در شمال شبه جزیره مسندم، به خلیج فارس می‌پیوندد. بندرهاي آن در جنوب (در سواحل کشور عمان) صور، مسقط، مطرح، خابوره و صحار است و جزایر قشم و هرمز در جانب شمال غربی آن در مدخل خلیج فارس و عمان قرار دارد.

از مزیت ها و قابلیت های سرمایه گذاری در سواحل مکران می توان به موقعیت جغرافیایی ویژه و مناسب به لحاظ همجواري با کشور پاکستان و دسترسی به آب هاي آزاد بین المللی خارج از تنگه هرمز و امکان ارتباط با کشورهاي شرق آسیا، شبه قاره هند، شیخ نشین هاي عربی و بازار هاي آفریقایی، شریط ممتاز ترانزیت خارجی میان اروپا و آسیاي مرکزي با آب‌هاي شرقی و جنوب و وجود بندر استراتژیک چابهار و اسکله های مهم اقتصادی و تجاری ( اسکله شهید بهشتی ، اسکله شهید کلانتری ) و وجود ۹ بندر و اسکله صیادي اشاره کرد.

وجود منطقه آزاد چابهار که از موقعیت ترانزیتی ( یکی از چهار کریدور ترانزیتی جهان ) و پتانسیل‌های  خاصی برای سرمایه گذاری برخوردار می باشد، نیز از دیگز مزیت‌ها و قابلیت‌ها است. این منطقه اکنون به عنوان اقتصادی ترین مرکز بین المللی مبادلات کالا از اروپا به شبه قاره هند و آسیای میانه و افغانستان بسیار مورد توجه است.

این منطقه دارای منابع غنی دریایی و آبزیان و اراضی براي توسعه فعالیت‌هاي شیلاتی، صیادي و صنایع مرتبط با شیلات است و وجود کشتی‌هاي مدرن صید و صیادي پرساینر از قابلیت‌های آن محسوب می‌شود و واقع شدن در مجاورت آب هاي گرم دریاي عمان و اقیانوس هند به عنوان قابلیت محوري و موثر آن به حساب می‌آید.

سواحل مکران با پتانسیل حدود ۱۲۰ هزار تن صید انواع ماهی، پرورش میگو و توسعه صنایع وابسته و وجود کارخانجات کنسرو سازي، وجود واحدهای عمل آوري و بسته بندي ماهی و میگو،کارخانجات لنج سازي چوبی و فایبر گلاس، کارخانه ساخت قایق، کارخانه یخ سازي و واحد سردخانه برای فعالیت، پتانسیل قابل توجهی دارد.

همچنین وجود معادن نسبتاً غنی و متنوع و امکان توسعه ي فعالیت هاي معدنی، آلومینیوم ، قلع، وجود نهادهاي مهم اقتصادي و توسعه اي با امتیازات ویژه براي سرمایه گذاري تولیدي و خدماتی از جمله منطقه آزاد چابهار از دیگر مزیت‌های آن است.

از دیگر مزیت‌ها و قابلیت‌های سرمایه گذاری در این منطقه می توان به برخورداري از مرکز آموزش عالی علوم دریایی و دریا نوردي، توسعه فعالیت هاي گردشگري علمی، فرهنگی، وجود تاسیسات زیر بنایی مهم از جمله فرودگاه ، وجود گمرك فعال در زمینه واردات و صادرات، بهره وري از نزدیک ترین مسیر به کشورهاي آسیاي میانه جهت ترانزیت کالاهاي بین المللی و انتقال محصولات، وجود شهرك صنعتی، موقعیت بندري و مرزي که امکان تامین کالاهاي واسطه اي صنعتی از خارج و دسترسی به بازارهاي صادراتی را تسهیل می‌کند، اشاره کرد.

از سوی دیگر انرژي خورشیدي و باد از دیگر مزیت هاي نسبی سواحل مکران است که مناسب برای جایگزینی انرژي فسیلی و الکتریکی است.

این منطقه اقلیم مناسبی براي توسعه‌ي فعالیت‌هاي گردشگري طبیعی و انسانی دارد و  وجود پتانسیل‌های گردشگری در سواحل مکران از جمله: شرایط اقلیمی مناسب در تمامی فصول سال، انواع گردشگران طبیعت دوست یا اکوتوریسم، گردشگران علمی، فرهنگی، گردشگران علاقمند به سواحل آفتابی، آب درمانی، شن و ماسه را جهت استفاده و رفع بیماري‌هاي استخوانی جذب می‌کند

 

*دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد و رییس گروه سرمایه گذاری استانداری سیستان و بلوچستان

 

  • منبع خبر : ماهنامه سرگذشت