طوفان حاره ای در مسیر رسیدن به سواحل مکران/ طوفان، رعد و برق و بارشهای سنگین
طوفان حاره ای در مسیر رسیدن به سواحل مکران/ طوفان، رعد و برق و بارشهای سنگین
با توجه به نزدیک بودن طوفان حاره ای گلاب و یا شاهین و در پی تشکیل شدن کم فشار حاره ای و تقویت احتمال تبدیل آن به چرخنه ی حاره ای هشدار سطح قرمز صادر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی عصر مکران از سیستان و بلوچستان، مدیر کل  هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفتگو با رسانه ها گفت: سازمان هواشناسی کشور در پی تشکیل کم فشار حاره‌ای و تقویت احتمال تبدیل آن به چرخند حاره‌ای و ورود آن به دریای عمان نخستین هشدار سطح قرمز خود در سالجاری را صادر کرد.

مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان در رابطه با این طوفان اظهار داشت:  بر اساس نقشه های هواشناسی قرار است این چرخند پس از تشکیل به سمت دریای عمان و نزدیکی سواحل جنوب سیستان و بلوچستان حرکت کند و افزایش ارتفاع موج به ۳ تا ۶ متر و بارشهای شدید باران و رعد و برق از جمله مخاطرات این طوفان می باشد و بارشهای بیش از ۳۰۰ میلی متر در مناطق دور از ساحل دور از انتظار نیست.

حیدری ایجاد مشکل برای فعالیت های شیلاتی و احتمال غرق شدن شناورهای تجاری و صیادی، آسیب دیدن شناورهای مستقر در سواحل، ازبین رفتن قفس های پرورش ماهی و خسارت به تأسیسات شیلاتی را از جمله مخاطرات این طوفان سهمگین اعلام کرد.

دوست‌محمد کلیم معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان هم در رابطه با طوفان حاره ای گلاب یا شاهین گفت: امیدواریم با شدت گرفتن وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان مسیر حرکت چرخند حاره ای تغییر کند و از سواحل استان منحرف شود وگرنه شاهد بارش های شدید تا عمق زیادی از ساحل، وزش بادهای شدید، رگبار و رعدوبرق، بالاآمدن سطح آب دریا و افزایش ارتفاع موج و تلاطم دریا خواهیم بود.

وی تصریح کرد: بادهای ۱۲۰ روزه از امروز در شمال استان شدت می گیرد و فردا به اوج خود می رسد به طوریکه پیش‌بینی می شود بیشینه سرعت باد در زابل به محدوده سرعت احتمالی توفان حاره ای جنوب یعنی بیش از ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت برسد.

کلیم  ادامه داد:  این چرخند در سال ۲۰۰۷ در عرض ۱۵ درجه شمالی تشکیل شد و با پیشروی بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر مسیر دریایی در بالاتر از عرض ۲۵ درجه به سواحل استان هرمزگان برخورد کرد و از بین رفت.

فرمانداران سواحل مکران تمهیدات لازم را برای مقابله با طوفان حاره ای اندیشیده اند

فرماندار شهرستان کُنارک هم در رابطه اقدامات مقابله با طوفان حاره ای گفت: تمامی صیادان از رفتن به دریا تا اطلاع ثانوی ممنوع شده‌اند و اداره شیلات برای اطلاع رسانی و انتقال تمامی قایق‌های سواحل این شهرستان به جای امن اقدام کند.

حمیدالدین یوسفی در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان کنارک اظهار داشت: با توجه به هشدار قرمز هواشناسی درباره طوفان (گلاب و یا شاهین) در سواحل مکران ستاد مدیریت بحران شهرستان اعم از دستگاه‌های خدماتی و امدادی برای پیشگیری از وقوع یا امدادرسانی در حوادث احتمالی در حالت آماده باش هستند  و تلاش همه مدیران بر این است که درصورت بروز بدترین شرایط از میزان خسارتهای احتمالی کاسته شود.

وی افزود: تمامی مدیران تا پایان بحران در شهرستان حضور خواهند داشت و بخشداران و دهیاران اطلاع رسانی به مردم و جهادکشاورزی اطلاع رسانی به کشاورزان را در دستور کار خود قرار داده است  .

رحمدل بامری معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار ویژه چابهار هم در این رابطه گفت: باتوجه به احتمال توفان شدید همه ادارات و دستگاه‌های اجرایی در حالت آماده باش کامل بوده و مرخصی همه مدیران و کارشناسان مرتبط تا پایان بحران احتمالی لغو شد.

رحمدل بامری اظهار داشت: سازمان هواشناسی کشور در پی تشکیل کم‌فشار حاره‌ای (توفان چرخنده) و تقویت احتمال تبدیل آن به چرخند حاره‌ای شدید و ورود آن به سواحل چابهار و کنارک و دشتیاری نخستین هشدار سطح قرمز خود در سال‌جاری را صادر کرده است.

فرماندار چابهار با اشاره به آماده باش و تشکیل جلسات مدیریت بحران، ادامه داد: مدیران هواشناسی و ستاد مدیریت بحران گزارش و وضعیت بحران آب و هوا به صورت مرتب به فرمانداری ارسال و همچنین از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی به اطلاع مردم و اعضای عضو ستاد بحران برسد.

فرماندار چابهار گفت: تا پایان و وضعیت بحرانی از خروج همه شناورهای موجود در اسکله‌ها جلو گیری و به شناورهای موجود در دریا اطلاع رسانی تا اسراع وقت به ساحل و مکان امن هدایت شوند.

بامری گفت: اداره کل شیلات سیستان وبلوچستان از صدور هرگونه مجوز برای صیدوصیادی در زمان بحران خوداری کند و علاوه بر این، شناورهای نجات غریق و یدک کش‌ها در آمادگی کامل بوده و در اسرع وقت برای حوادث احتمالی اقدام کنند.

وی ادامه داد: جمعیت اهلال احمر نسبت به فعال کردن اکیپ‌ها و تیم‌های امدادی در سطح شهرستان چابهار، بخش پلان، پیرسهراب اقدام و تجهیزات و وسایل مورد  نیاز را در مکان‌های مناسب برای تسریع در امداد رسانی مستقر کنند.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: اداره برق، آب و فاضلاب،  مخابرات تمهیدات لازم را برای جلوگیری از قطعی آب و برق، تلفن بعمل آورده و وسایل و تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز را در مکان‌های مناسب برای تسریع ارائه خدمات مستقر کنند.

وی بیان کرد: مدیریت جهاد کشاورزی نیز ضمن آمادگی لازم، به همه کشاورزان اطلاع رسانی کند تا اقدامات لازم برای جلوگیری از خسارات احتمالی به اراضی کشاورزی، چاه‌های آب، قنوات، راه‌های دسترسی به مزارع را بعمل آورد.

وی افزود: اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نیز نسبت به بازدید از پل‌ها مسیر جاده‌ها نسبت به رفع مشکلات آن‌ها اقدام کنند و همچنین اکیپ‌های خودرویی و خدمات رسان را در بخش پلان و بخش پیرسهراب مستقر کنند.

فرماندار چابهار ادامه داد: شهرداریهای چابهار و پلان نسبت به بازدید از کانال های آب، پل ها، مسیل ها و خیابانها اقدام نموده و هرگونه عیب و نقص رابه قید فوریت بر طرف نمایند.

بامری تصریح کرد: مدیریت امور منابع آب شهرستان در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل دریچه‌های سدزیردان اقدام لازم را برای خروج  آب از پشت سد با فرمانداری ویژه چابهار و مقامات استانی بعمل آورد.

وی گفت: شبکه بهداشت و درمان شهرستان نسبت به تشکیل جلسه فرعی مدیریت بحران اقدام و نسبت به آماده باش تمامی واحدهای زیر مجموعه از جمله بیمارستان امام علی (ع)، مراکز درمانی، اورژانس ها و داروخانه ها اقدام نمایند و همچنین اقلام دارویی مورد نیاز پیش بینی و حداکثر ظرفیت بیمارستانها و مراکز درمانی و.. برای ارائه خدمات لازم فعال گردد.

وی با بیان اینکه اداره کل بنادر و دریانوردی از دپوی نهاده‌ها و سایر اقلام صادراتی و وارداتی در فضای باز خودداری و آنها را در انبارهایی مسقف با رعایت همه مسائل ایمنی و بهداشتی قرار دهد، خاطرنشان کرد: امور برق چابهار با هماهنگی شهرداری‌ها و بخشداری‌ها از سطح محلات و روستاهای حاشیه شهر بازدید و نسبت به جمع آوری کابل های موجود در سطح زمین که احتمال خطر برای شهروندان دارند را جمع‌آوری کنند.

گفتنی است این دومین چرخنده حاره ای  در ۳۰ سال اخیر است که احتمال می رود به سواحل جنوب ایران برخورد کند. چرخند «گونو» در سال ۲۰۰۷ از حوالی مدار ۱۵ درجه شمالی تشکیل شد و در نهایت به سواحل جنوب ایران در هرمزگان برخورد کرد و خسارت های زیادی در سیستان و بلوچستان و هرمزگان برجای گذاشت. این توفان حتی سبب افزایش قیمت جهانی نفت نیز شد  و هواشناسی هند نیز که محل تولد اولیه توفان در این شبه قاره بوده است، پیش بینی کرده که چرخند حاره ای به سمت دریای عمان حرکت می کند.

پایگاه اطلاع رسانی عصر مکران، پیوست رسانه ای توسعه سواحل مکران

عباس نورا

دبیر سیستان و بلوچستان پایگاه اطلاع رسانی عصر مکران

و بزودی نمایندگی عصر مکران در کشور عمان

شماره همراه جهت ارتباط با دبیر سیستان و بلوچستان و ارسال گزارشات: ۰۹۳۸۰۰۲۰۹۳۸

آدرس درگاه اینترنتی عصر مکران:

https://asremakran.ir

صفحه رسمی عصر مکران در اینستاگرام

https://instagram.com/asremakran?utm_medium=copy_link